Pichá Vás Vpravo v Bruchu? 6 Najčastejších Príčin, Ktoré by Ste Nemali Ignorovať
Tím TvojDoktor.sk
24. 7. 2025

Bolesť brucha na pravej strane môže byť mätúca a znepokojujúca. Je to len zlé trávenie, alebo sa deje niečo vážnejšie? V pravej časti brucha sa nachádza niekoľko dôležitých orgánov, vrátane pečene, žlčníka, časti čriev, pravá oblička a u žien aj pravý vaječník. Bolesť môže pochádzať z ktoréhokoľvek z nich. Naučiť sa rozoznávať charakter bolesti a sprievodné príznaky vám môže pomôcť rozhodnúť, kedy stačí domáca liečba a kedy je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.
Ako Čítať Bolesť: Lokalizácia je Kľúčová
Na lepšie pochopenie si pravú stranu brucha môžeme rozdeliť na dve hlavné časti, takzvané kvadranty:
- Pravý horný kvadrant (pod rebrami): Tu sídli pečeň, žlčník, časť pankreasu, dvanástnik a horná časť pravej obličky. Bolesť v tejto oblasti často súvisí s tráviacim systémom.
- Pravý dolný kvadrant: Nachádza sa tu slepé črevo (apendix), stúpajúca časť hrubého čreva, časť močovodu a u žien pravý vaječník a vajíčkovod.
Pozorovanie, či je bolesť hore alebo dole, a aké ďalšie príznaky ju sprevádzajú, je prvým krokom k odhaleniu jej príčiny.
1. Problémy so Žlčníkom (Najčastejšia Bolesť vpravo Hore)
Žlčníkové kamene alebo zápal žlčníka (cholecystitída) sú veľmi častou príčinou bolesti v pravej hornej časti brucha. Žlčník je malý orgán pod pečeňou, ktorý skladuje žlč. Ak sa v ňom vytvoria kamene, môžu zablokovať odtok žlče, čo vedie k silnej bolesti. Bolesť je typicky intenzívna, kŕčovitá a často prichádza v záchvatoch (žlčníková kolika), najmä po konzumácii mastného alebo vyprážaného jedla.
Ako to spoznať:
- Ostrá, kŕčovitá bolesť vpravo pod rebrami, ktorá môže trvať niekoľko hodín.
- Bolesť môže vystreľovať pod pravú lopatku alebo do pravého ramena.
- Často sprevádzaná nevoľnosťou, zvracaním, pocitom plnosti a grganím.
- Pri akútnom zápale môže byť prítomná aj horúčka a zimnica.
- Svetlejšia stolica alebo tmavý moč môžu signalizovať problém s odtokom žlče.
Ak máte podozrenie na žlčníkový záchvat, najmä ak je sprevádzaný horúčkou, zimnicou alebo zožltnutím kože (žltačka), vyhľadajte lekársku pomoc. Neliečený zápal môže viesť k vážnym komplikáciám.
2. Zápal Slepého Čreva (Apendicitída) – Urgentný Stav
Zápal slepého čreva je jednou z najčastejších príčin náhlej brušnej príhody vyžadujúcej operáciu. Ignorovanie príznakov môže viesť k prasknutiu apendixu a život ohrozujúcemu zápalu brušnej dutiny (peritonitída). Je kľúčové rozpoznať typickú postupnosť príznakov.
Ako to spoznať:
- Bolesť typicky začína v okolí pupka alebo v hornej časti brucha ako tupá a nejasne lokalizovaná.
- V priebehu niekoľkých hodín (typicky 4-12) sa bolesť presúva do pravej dolnej časti brucha. Stáva sa ostrou, bodavou a presne lokalizovanou.
- Bolesť je stála a zhoršuje sa pri pohybe, kašli, kýchnutí alebo zatlačení na danú oblasť. Po uvoľnení tlaku môže byť bolesť ešte intenzívnejšia (tzv. Blumbergovo znamenie).
- Medzi ďalšie príznaky patrí nechutenstvo (často prvý príznak!), nevoľnosť, zvracanie a mierne zvýšená teplota.
Ak máte tieto príznaky, neodkladajte návštevu pohotovosti. Nejedzte, nepite a neužívajte lieky proti bolesti, ktoré by mohli maskovať príznaky a sťažiť diagnostiku.
3. Plynatosť a Problémy s Trávením
Nahromadené plyny v črevách môžu spôsobiť prekvapivo ostrú a pichavú bolesť, ktorá sa môže objaviť kdekoľvek v bruchu, vrátane pravej strany. Táto bolesť je zvyčajne krátkodobá a mení svoju lokalizáciu. Často súvisí s konzumáciou určitých potravín (strukoviny, kapusta, sýtené nápoje), rýchlym jedením (hltanie vzduchu) alebo syndrómom dráždivého čreva (IBS).
Ako to spoznať:
- Bolesť je skôr kŕčovitá, putujúca a prichádza a odchádza.
- Brucho je nafúknuté, plné a na pohmat citlivé.
- Úľavu prináša odchod plynov alebo stolica.
- Nie sú prítomné varovné príznaky ako horúčka, zvracanie alebo krv v stolici.
Pomôcť môžu voľnopredajné lieky na plynatosť (simetikón), bylinkové čaje (mäta, fenikel, rasca) a jemná masáž brucha v smere hodinových ručičiek.
4. Obličkové Kamene alebo Zápal
Problémy s pravou obličkou môžu spôsobovať bolesť v pravej hornej časti brucha alebo v boku, ktorá typicky vystreľuje smerom nadol do chrbta a slabín. Obličková kolika, spôsobená pohybom kameňa, patrí medzi najintenzívnejšie bolesti, aké môže človek zažiť.
Ako to spoznať:
- Extrémne silná, ostrá, vlnovitá bolesť v boku a chrbte na pravej strane.
- Bolesť môže vystreľovať do podbruška a genitálií.
- Neschopnosť nájsť úľavovú polohu.
- Bolesť pri močení, časté nutkanie na močenie.
- Krv v moči (môže byť ružový, červený alebo hnedý).
- Pri zápale obličky (pyelonefritída) je prítomná aj vysoká horúčka a zimnica.
Obličková kolika vyžaduje okamžitú lekársku pomoc, najmä ak je prítomná horúčka alebo nemôžete močiť.
5. Gynekologické Príčiny u Žien
U žien môže bolesť v pravom podbrušku signalizovať gynekologický problém. Je dôležité zvážiť fázu menštruačného cyklu a ďalšie príznaky.
Možné príčiny:
- Ovulačná bolesť (Mittelschmerz): Krátka, ostrá, jednostranná bolesť uprostred menštruačného cyklu. Je neškodná a trvá niekoľko minút až hodín.
- Cysta na pravom vaječníku: Najmä ak praskne alebo sa otočí (torzia), môže spôsobiť náhlu a veľmi silnú bolesť vyžadujúcu okamžitý lekársky zásah.
- Zápal vaječníkov a vajíčkovodov (adnexitída): Bolesť je sprevádzaná výtokom, bolesťou pri pohlavnom styku a niekedy aj horúčkou.
- Mimomaternicové tehotenstvo: Život ohrozujúci stav, pri ktorom sa oplodnené vajíčko uhniezdi mimo maternice. Prejavuje sa ostrou bolesťou a krvácaním po vynechaní menštruácie.
Akákoľvek náhla a silná bolesť v podbrušku u ženy, najmä ak je sprevádzaná krvácaním alebo horúčkou, si vyžaduje urgentnú gynekologickú kontrolu.
6. Natiahnutý Sval alebo Prietrž (Hernia)
Niekedy je príčina oveľa jednoduchšia a nesúvisí s vnútornými orgánmi. Pri prudkom pohybe alebo dvíhaní ťažkého bremena si môžete natiahnuť brušný sval. Bolesť je vtedy lokalizovaná na povrchu a zhoršuje sa pri zatínaní brušných svalov alebo pri dotyku. Na druhej strane, prietrž (hernia) nastáva, keď časť orgánu (napr. čreva) prenikne cez oslabené miesto v brušnej stene. Môže sa prejaviť ako bolesť a viditeľná alebo hmatateľná hrčka, najmä v oblasti slabín. Táto bolesť sa zvyčajne zhoršuje pri kašli alebo zdvíhaní.
Záver
Bolesť v pravej časti brucha má široké spektrum príčin. Kľúčom je všímať si charakter bolesti (ostrá, tupá, kŕčovitá), jej presnú lokalizáciu a sprievodné príznaky ako horúčka, nevoľnosť či zmeny v močení. Zatiaľ čo plynatosť vyrieši čas a bylinkový čaj, príznaky apendicitídy, žlčníkovej koliky či obličkových kameňov sú jasným signálom, že je čas vyhľadať lekára. Nikdy nepodceňujte náhlu, silnú alebo pretrvávajúcu bolesť.
👉 Ak ťa niečo trápi a nechceš hneď ísť k lekárovi, skús to anonymne a zadarmo na TvojDoktor.sk